Унгарија не го дава Груевски | Северна Македонија | DW | 07.10.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Унгарија не го дава Груевски

Судот во Унгарија го одби и второто барање за екстрадиција на експремиерот Никола Груевски кое го поднесе македонското Министерство за правда. Причината е одобрениот азил.

Никола Груевски останува во Унгарија откако тамошните власти го одбија и второто барање за негова екстрадиција. Судот во Унгарија во јуни годинава го одби барањето за израчување на експремиерот кој се бараше за издржување двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“. Овојпат, унгарските власти го одбија и новото барање кое беше поврзано со обвинувањето за Груевски за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година.

Унгарскиот суд заклучил дека Груевски не може да биде екстрадиран затоа што веќе му е одобрен азил во земјата.
Груевски избега од С. Македонија во ноември 2018 година. Преку Албанија, Црна Гора и Србија, и со користење на унгарски дипломатски пасаван тој тогаш успеа да стигне до Будимпешта, каде подоцна му беше одобрен и азил. Оттогаш Груевски не се враќа во земјата, а најчесто преку Фејсбук испраќа политички пораки и тврди дека е жртва на политички монтирани процеси.

DW.COM