Улични нереди во Копенхаген | Вести | DW | 07.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Улични нереди во Копенхаген

*

Данската полиција по насилствата за време на демонстрациите во еден младински дом во Копенхаген , уапси повеќе од 430 лица . Според медиумските извештаи во нередите биле повредени неколку лица . Младинците со протестот се обидувале да извршат притисок за остварување на нивното барање за формирање на нов автономен младински дом. На почетокот на годината инаку се случија повеќедневни улични нереди при обидот на полицијата да го затвори стариот младински дом.