1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Религија

Украинската прогласена за автокефална

СН/ агенции
5 јануари 2019

Украинската национална православна црква од денеска и официјално е прогласена за независна. Највисокиот авторитет во православието,цариградскиот партијарх Вартоломеј во Истанбул го потпиша соодветниот томос.

https://p.dw.com/p/3B4Kd
Türkei - Unterzeichnungszeremonie von Tomos der orthodoxen Kirche in der Ukraine
Фотографија: Reuters/M. Sezer

Спроти потпишувањето на документот за автокефалност на Украинската православна црква одржана е богослужба на која покрај Вселенскиот патријарх Вартоломеј, меѓу другите присуствуваа и претседателот на Украина, Петро Порошенко и поглаварот на украинската црква Епифаниј.

По службата, партијархот Вартоломеј во својата резиденција во Истанбул одржа прием за украинскиот претседател и за митрополитот Епифаниј, по што се варија во храмот Свети Ѓорѓи, каде беше и потпишан томосот за автокефалност.

Türkei - Unterzeichnungszeremonie von Tomos der orthodoxen Kirche in der Ukraine
Фотографија: Reuters/M. Sezer

По „обединителниот синод“, кој се одржа на 15 декември минатата година во Киев, беше прогласено создавањето на украинската автокефална црква, за чиј поглавар беше избран Епифаниј.

Повеќе:

-Расколот во православната црква- пораз за Путин

-Втората голема шизма во христијанскиот свет

-Се заканува расцеп во православието

Руската православна црква оцени дека од канонска точка на гледање „синодот“ во Киев е ништовен и порача дека можноста за признавање на Епифаниј од помесните православни цркви е тешко изводлива задача.

Цариградската патријаршија во октомври минатата година соопшти дека на црквата во Украина ќе и дозволи автокефалност, односно независност во однос на Руската православна црква. 

Türkei - Unterzeichnungszeremonie von Tomos der orthodoxen Kirche in der Ukraine
Фотографија: Reuters/M. Sezer

Тогаш беше соопштено дека е укината одлуката од 1686 година, според која на Московската патријаршија и е предадена Киевската митрополија. 

Галерија која може да ве интересира: