Украина, се евакуира дел од регионот Лив | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Украина, се евакуира дел од регионот Лив

*

Украинските власти ги евакуираа жителите на 14 села во западниот регион Лив кој е соочен со еколошка катастрофа по несреќата на еден воз кој превезувал гас. Министерството за одбрана потврди дека во инцидентот биле повредени 20 лица. Огромниот жолт облак кој се формираше по инцидентот предизвика загриженост и во соседните Романија, Унгарија и Полска.