Украина-кризата продолжува | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Украина-кризата продолжува

Во борбата за превласт меѓу украинскиот претседател Виктор Јушченко и премиерот Виктор Јанукович нема решение на повидок.Средбата на двајцата политички противници заврши без резултат.Јушченко одбива да го повлече указот за распуштање на Парламентот.Прозападно ориентираниот претседател го отфрли обвинувањето од таборот на прорускиот премиер Јанукович дека со одлуката за распуштање на Парламентот се крши уставот.

ЕУ изрази загриженост поради кризата во Украина.Од најолемо значење е повторно воспоставување политичка стабилност,изјави еврокомесарот за надворешни работи Бенита Фереро Валднер.