Украина, избори | Вести | DW | 01.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Украина, избори

Украинскиот претседател Виктор Јушченко до ноќеска на полноќ го продолжи рокот за усвојување на законите кои ќе го отворат патот за одржување на парламентарните избори на 30 септември. Јушченко уште вчера предупреди дека ќе свика предвремени избори за 60 дена доколку парламентот не ги усвои потребните закони. Терминот за изборите Јушченко го договори со неговиот политички противник, премиерот Јануковиќ.