Ужасот по земјотресот | Свет | DW | 29.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Ужасот по земјотресот

Снимки направени со камера прицврстена за дрон, го покажуваат драматичниот обем на разурнатоста по катастрофалниот земјотрес во Италија.

По големиот земјотрес што се случи во средата рано изутрина и повеќето од 1300 потреси на земјата потоа, бројот на жртвите се зголемува. Според досегашните информации бројот на загинати изнесува најмалку 290, а има повеќе од 400 повредени. Околу 2500 луѓе се останати без покрив над главата. Најмногу погодено е селото Аматриче во регионот Латиум, каде загинаа најмалку 230 луѓе.

Гледај видео 00:41
Now live
00:41 минути

Ужасот по земјотресот

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама