УЕФА ги казни Манчестер Сити и ПСЖ | Теми | DW | 17.05.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

УЕФА ги казни Манчестер Сити и ПСЖ

УЕФА им изрече казни на екипите на Манчестер Сити и на ПСЖ во висина од 60 милиони евра поради кршењето на финансискиот фер плеј.

Двата клуба во следната сезона од Лигата на шампионите ќе можат да регистрираат по 21 играч (наместо 25) и нема да смеат да потрошат повеќе од 60 милиони евра во преодниот рок, ниту во следните две сезони да издвојат повеќе пари за плати од актуелниот износ.

Дел од казната е условна и доколку екипите ги исполнат условите на УЕФА ќе им бидат вратени по 40 милиони евра.

Покрај Манчестер Сити и ПСЖ, УЕФА изрече казни и за уште седум клубови: Зенит, Галатасарај, Рубин, Трабзон, Бурса, Анжи и Левски. Зенит ќе треба да плати 12 милиони (6 условно) и ќе може да регистрира 22 играчи за Лигата на шампионите, а со три милиони е казнет Рубин.