Уверлива победа на СДСМ, разочараност во ВМРО-ДПМНЕ | Македонија | DW | 30.10.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Уверлива победа на СДСМ, разочараност во ВМРО-ДПМНЕ

Во вториот круг од локалните избори на гласање излегоа 51,92% избирачи. Најголем успех забележаа социјалдемократите.

Од 833.716 избирачи запишани во избирачкиот список за вториот круг од локалните избори, својот глас го дале 432.742 избирачи, односно 51,92%. Притоа, избројани се 12.280 неважечки ливчиња.

СДСМ триумфираше и во вториот круг од изборите. ВМРО-ДПМНЕ претрпе катастрофален пораз и соопшти дека не ги признава резултатите од изборите. ДУИ освои 10 градоначалнички места, а резултатите на останатите партии на Албанците се повеќе од скромни.

Кој како помина во вториот круг, погледнете од видеото:

Гледај видео 01:00

СДСМ владее на локално ниво

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама