Убиство на осум лица во училишта во Финска | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Убиство на осум лица во училишта во Финска

*

По вчерашниот масакарт во училитеште во Финска во кој животот го загубија 8 лица, финскиот претседател Мати Ванханен најави проверка на законот за оружје. Убистовото на луѓето во малото градче Тусула ќе има влијание врз јавното мислење за рачно огнено оружје, досега беа одбивани построги закони. Според експертите 50 проценти од Финците поседуваат оружје.