Убиен провинциски гувернер во Ирак | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Убиен провинциски гувернер во Ирак

*

Гувернерот на провинцијата Мутхана, Мохамед Али Ал Хасани во јужниот дел на Ирак беше убиен изутрината во бомбашки напад . Тројца негови придружници се потешко повредени. Претходно на 11 август , беше убиен и гувернерот на провинцијата Кадашија . Двајцата гувернери беа членови на Врховниот Исламски совет на Ирак . Неговите членови се борат со припадниците на милицијата Махди на радикалниот шиитски свештеник Муктада ел Садр , околу контролата врз јужниот дел на Ирак кој е богат со нафта.