Убиени полицајци по превид на американски хилихоптер | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Убиени полицајци по превид на американски хилихоптер

*

Американските војници, во недоразбирање во текот на ноќта убија седум полицајци на југот на Авганистан. Според податоците на авганистански владини претставници американските војници и борбените авиони биле побарани да пружат поддршка против талибанските борци. Поради превид, американските војници пукале врз позициите на полицијата. Владата на Авганистан најави истрага. Американските трупи во Авганистан сеуште не заземаа став во однос на случајот. Во друг инцидент војници на меѓународните ИСАФ трупи убија тројца цивили. Тие возеле директно во котролната база без притоа да застанат соопшти ИСАФ.