Уапсен шефот на логистиката на ЕТА | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Уапсен шефот на логистиката на ЕТА

*

Шпанските и француските власти потврдија дека во јужна Франција е уапсен шефот на логистиката на баскиската сепаратистичка група ЕТА , Хуан Круз Маица Артола. Во заедничката операција на полициите на двете земји биле уапсени покрај Артола биле уапсени уште двајца припадници на организацијата која со насилни сретства се бори за отцепување на провинцијата Баскија од Шпанија и Франција

Секој може да сфати дека една организација која го загубила својот шеф за логистика претпела тешки загуби. Затоа сметам дека ова беше многу важна операција“ – изјави шпанскиот министер за внатрешни работи Алфредо Перез Рубалкаба.