Уапсен хашкиот бегалец Властимир Ѓорѓевиќ | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Уапсен хашкиот бегалец Властимир Ѓорѓевиќ

*

Уапсен е поранешниот генерал на српската полиција Властимир Ѓорѓевиќ, обвинетиот за воени злосторства во Хаг, потврдија од трибуналот. Ѓорѓевик бил уапсен во Црна Гора. Досега се претпоставуваше дека од 2001 година се криел во Русија. Ѓорѓевиќ беше и заменик министер за внатрешни работи и полициски командант за време на косовскиот конфликт.