Уапсен осомничен терорист во Индонезија | Вести | DW | 13.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Уапсен осомничен терорист во Индонезија

*

Полицијата во Индонезија го уапси лицето за кое постои сомневање дека стои зад терористичките напади на Бали, што беа извршени во 2002 година. Портпарол на полицијата соопшти дека исламскиот екстремист Абу Дијана е уапсен заедно со уште седуммина други осомничени, во саботата на Јава. 35 годишниот Дујана беше најбараниот осомничен терорист во Индонезија. За него постои сомневање дека е лидер на терористичката група Џама Исламија и дека е одговорен за повеќе терористички напади. На Бали, во 2002 година беа убиени 202 лица.