Уапсени при маршот во Чиле | Вести | DW | 10.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Уапсени при маршот во Чиле

*

За време на маршот при одбележување на 34 годишнината од воениот пуч во Чиле, дојде до судири со полциијата. Демонстрантите фрлаа на полицијата со камења, полицијата од своја страна употреби водени топови и солзавец. Упасени се околу 190 лица. На 11 септември 1973 година, армијата под раковоство на генерал Пиноче изврши пуч против претседателот Аљнде, кој потоа си го одзема животот.