Туту ќе води истрага | Свет | DW | 04.12.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Туту ќе води истрага

Јужно Африканецот Десмонт Туту, ќе раководи со истраага на ОН, за расветлување на убиството на палестински цивили во појасот на Газа.

Десмонд Туту

Десмонд Туту

Носителот на Нобеловата награда од Јужна Африка Десмонт Туту по налог на Обедниетите Нации ќе раководи со истрагата за смртта на најмалку 18 палестински цивили во појасот на Газа по еден израелски напад. Поранешниот надбискуп од Капштат Туту ќе ја води истагата за случувањата во Беит Ханун, по налог на Советот за човекови права на ОН, ова го соопшти претседателот на гремиеумот на ОН, Луис Алфонсо де Алба во Женева.

Десмонд Туту ќе има време до средината на декември, да го подготви извештајот „Интенцијата на резолуцијата е е само да се пронајдат фактитие за она што се случило, туку да се идентификуваат патиштата и намерите да се спречи тие повторно да се случат, и начини како да се заштитат цивили во конфликтни ситуации.“ исткна претестдалот на гремиумот на ОН Де Алба.

Реклама