Туск доби доверба од Парламентот | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Туск доби доверба од Парламентот

*

Полскиот парламент и изгласа доверба на новата влада на премиерот Доналд Туск. Шефот на владата по гласањето изјави дека негова прва дестинација во странство како премиер ќе биде Литванија. Туск најави дека на 4 декември ќе го посети Брисел, а нешто подоцна и Ватикан. Во своето прво обраќање пред парламентот, Туск како приоритети на политиката ги наведе, поактивна улога во Европа, подобрување на односите со Германија и Русија, како и децентрализација на јавната администрација.