Тур Д’Франс | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тур Д’Франс

*

На најпозната велосипедска трка Тур Д’Франс, професионалниот возач на Ти-Мобајл, Линус Гердеман победи во првата етапа на Алпите возена од Бур-ен-Брес до Ла Гран-Борнан. Етапната победа на 24-годишниот Гердеман од Келн, кому ова му е прво учество на престижната трка, му ја донесе и жолтата маичка во вкупниот пласман. Втор во оваа седма етапа, беше Шпанецот, Иниго Ландалуз, пред неговиот сонародник Давид де ла Фуенте.