Тур Д’Франс продолжува во болка | Теми | DW | 26.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Тур Д’Франс продолжува во болка

Исклучувањето на Микаел Расмусен, жолтата маичка на велосипедската трка Тур д’Франс донесе олеснување како кај гледачите, така и кај натпреварувачите. Сите сметаат дека трката треба да продолжи

default

Тур Д‘Франс денес е без жолтата маичка. Исклучувањето на Расмусен од страна на неговата сопствена екипа Рабобанк е поздравено од организаторите на трката.

„Заминувањето на Расмусен, без сомневање, е најдоброто нешто што можеше да ни се случи од пред неколку денови. Тоа не е додатна црна вест, тоа е најдоброто нешто што можеше да ни се случи!“ – не го криеше задоволството Кристиан Прудом, директорот на трката.

Директорот на организациониот комитет Патрис Клер, на француската телевизија не криеше дека извршиле притисок врз Рабобанк, екипата и главниот спонзор на Расмусен за да го исклучат од трката.

„Ние долго дебатиравме со екипата и спонзорот за да им дадеме до знаење дека денес неговото присуство му штети на имиџот на Тур д’Франс, како и на нивниот.“

Кај останатите тркачи и посебно кај публиката, која вчера го исвирка Расмусен, денес владее олеснување.

„Мислам дека е добро што си замина, ова беше премногу за трката.“

„Ова е добра вест за младите, бидејќи јас сум воспитувач во школа за млади велосипедисти“.

Џон Гадре од екипата АГР, кој вчера беше во солзи и револтиран од ситиацијата на Тур д’Франс, денес е задоволен.

„Сега сме смирени, нема повеќе што да кажеме. Ова е супер за Тур д’Франс!“

На прашањето кое се поставува дали трката треба да продолжи, Жан-Франсоа Ламур вицепетседателот на светската агенција за борба против допингот, е дециден.

„Трката треба да оди до крај. Признавме дека тоа е во болки за ова издание. Но трката треба да постои, тоа е наше наследство.“

„Тур д’Франс повторно ќе застане на нозе. Велосипедизмот е нешто друго. Но велосипедизмот може да се исправи преку Тур д’Франс!“ е категоричен шампионот Рејмон Пулидор.

На помош на Тур д’Франс дојде и премиерот Франсоа Фијон.

„Ако ги охрабриме организаторите во борбата против допингот, ќе го исчистиме спортот и посебно велосипедизмот“.

Но пред спекатклот за гледачите сигурно е поважно здравјето на спортистите.

DW.COM