Турција ќе се справува со курдските бунтовници во Ирак | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турција ќе се справува со курдските бунтовници во Ирак

*

По последните борби во турско-ирачкото гранично подрачје со околу 50 загинати,турскиот претседател Абдула Ѓул ја потврди својата решеност за справување со курдските бунтовници во Северен Ирак.Турција го почитува територијалниот интегритет на Ирак,но нејзината влада нема да пропушти да ја плати нужната цена за заштита на своите права.Турскиот министер за одбрана засега исклучува офанзива на своите трупи на ирачка територија.