Турција ја очекува одлуката на Уставниот суд | Теми на денот | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Турција ја очекува одлуката на Уставниот суд

Големи демонстрации во Истанбул на кои се бара да се зачува стрикната поделба меѓу државата и религијата.

Масовни демонстрации во Истанбул

Масовни демонстрации во Истанбул

Вчера во Истанбул се собраа повеќе од еден милион луѓе на демонстрации, по соопштението на генералштабот на турската армија со кое се спротивстави на изборот на Абдула Ѓул за претседател на државата. Нивната парола е - Ниту шарија ниту пуч. Тие бараа почитување на стриктната уставна поделба меѓу државата и религијата. Во меѓувреме зејата е во очекување на одлуката на Уставниот суд. Од неа ќе зависи дали Ѓул ќе оди во втор круг гласање или пак ќе бидат распишани предвремени парламентрни избори.
Реклама