Турција – состојба | Вести | DW | 03.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турција – состојба

Германскиот министер за надворешни работи, франк Валтер Штајнмаер, повика да и се помогне на Турција на патот кон ЕУ. Тој изрази увереност дека на умерените сили во земјата им е јасно дека за натамошно приближување на Турција кон унијата се неопходни реформи. Владеачката исламско-конзервативната владеачка партија, АКП, побара предвремените избори во Турција да бидат одржани на 24 јуни. Изборните власти, во меѓувреме, како датум за одржување на изборите го предложија 22 јули.