Турција се надева на поддршка од САД против ПКК | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турција се надева на поддршка од САД против ПКК

*

Во конфликтот со бунтовниците на курдската работничка партија,Турција се надева на поддршка од САД.Претседателот Реџеп Таип Ердоан се надева на позитивни разговори во Вашингтон со претседателот Џорџ Буш при утрешната посета.ПКК пак ги ослободи во октомври грабнатите осуммина турски војници.Веста за ослободувањето ја потврдија и турските медиуми.