Турција – претседател | Вести | DW | 28.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турција – претседател

*

Изборот на нов турски претседател денеска влегува во третата и решавачка рунда. Овојпат за претседателот да биде избран е доволно апсолутно мнозинство во парламентот, со кое инаку владеачката партија, АКП, располага. Во првите два круга кандидатот на АКП за претседател, Абдула Ѓул, не успеа да добие двотретинско мнозинство од гласовите на пратениците.