Турција – претседател | Вести | DW | 24.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турција – претседател

Турската владеачка партија, АКП, според извори од партијата, го номинирала актуелниот министер за надворешни работи, Абдула Ѓул за претседател на државата. Изборот на Ѓул важи за сигурен, со оглед на тоа што претседателот го избираат членовите на парламентот, каде пак АКП има апсолутно мнозинство.