Турција – парламент | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турција – парламент

Турскиот парламент по втор пат ги изгласа амандманите за промена на уставот, според кои во иднина претседателот на државата нема да го бира парламентот, туку народот на директни избори. Претседателот на заминување Ахмед Неџат Сезер минатата недела стави вето на изгласаните измени, нагласувајќи дека тие не се во склад со парламентарниот систем и можат да предизвикаат нестабилност во земјата. Претседателот нема право на второ вето, ама има можност да распише референдум.

При вчерашната расправа во парламентот дојде и до физичка пресметка меѓу припадници на секуларистите и на владеачката партија што се залага за поголемо влијание на исламот во општеството.