Турција - Ирак | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турција - Ирак

Турција побара од американската армија во Ирак да дејствува против борците на Курдската работничка партија, која ја смета за терористичка организација. Недопустливо е таа да има бази и отстапница во земја која ја контролира сојузник од НАТО - изјави турскиот министер за надворешни работи Абдула Ѓул. И натаму постои опасност Ирак да се распадне и да избие граѓанска војна, која ќе ги дестабилизира и соседните земји, истакна Ѓул во интервју за „Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунг“.