Турција – експлозив | Вести | DW | 14.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турција – експлозив

*

Турските сили за безбедност открија и запленија уште еден минибус со околу 500 кг експлозив. Возилото имало германски таблички и било задржано на влезот во Турција на граничниот премиерн Капакуле на границата со Бугарија. Минатата недела турската полиција спречи атентат со автомобил бомба во центарот на Анкара, откако специјално обучени кучиња трагачи открија слично возило во една повеќеспратна јавна гаража.