Турција-војската реагира | Вести | DW | 28.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турција-војската реагира

Еврокомесарот за проширување Оли Рен го предупреди армиското раководство на Турција да се држи подалеку од политиката.Рен во Брисел изјави дека станува збор за тест за демократијата.Претходно турското воено раководство,неколку часа по првиот круг изборно гласање за претседател во Парламентот соопшти дека со загриженост ја набљудува ситуацијата во земјата. Никој не треба да заборави дека Армијата се застапува решително за поделба меѓу државата и религијата,смета војската.

Единствениот кандидат на претседателските избори во Турција,Абдула Ѓул вчера не успеа да добие двотретинско мнозинство во Парламентот во првиот круг,а опозицијата веќе се подготвува гласањето да го прогласи за неважечко,што би довело до предвремени парламентарни избори.Следниот круг гласање е најавен за деветти мај.