Турски и курдски протести во Германија | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турски и курдски протести во Германија

*

Како реакција на турско курдскиот конфликт во северен Ирак,во Берлин денеска ќе се одржат демонстрации на приврзениците на една курдска организација,блиска на сепаратистичката Курдска работничка партија ПКК.Во Келн пак е најавен собир, на кој се очекува да присуствуваат околу 10 илјади Турци.Тие ќе протестираат против нападите на курдските бунтовници против турските војници.Вчера во Келн се одржа собир на околу илјада Курди,кој протече мирно.