Турскиот премиер Ердоан се сретна со претседателот Буш | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турскиот премиер Ердоан се сретна со претседателот Буш

*

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоан има намера да ги постави трупите на границата со Ирак и покрај меѓународната загриженост од ескалација на кризата со Курдите. Ова е само превентивна мерка, рече Ердоан по средбата со американскиот претседател Џорџ Буш. Истовремено го поздрави ветувањето на Буш, дека ќе ја поддржи Турција во борбата против ПКК со размена на информации на тајните служби и војската. Американскиот претседател Буш, на средбата ја означи ПКК како терористичка организација, која во иста мерка е непријател на Турција, Ирак и Соединетите држави.