Турскиот парламент избира нов претседател на државата | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турскиот парламент избира нов претседател на државата

*

Турскиот парламент денеска одржува седница на која треба да избере нов претседател на државата . Владејачката религиозно конзервативна партија АКП на премиерот Реџеп Таип Ердоган повторно за функцијата го номинираше шефот на турската дипломатија Абдула Ѓул. Неколку часови пред првото изјаснување на пратениците, Демократската левичарска партија ја истакна кандидатурата на Хусеин Тајфун Ичли. Во петокот пак свој кандидат истакна и националистичката партија МХП. За победа во првиот и вториот круг гласање во парламентот, на кандидатите им е потребно двотретинско мнозинство гласови од пратениците, додека во третиот круг само просто мнозинство .