Тројца мртви при американски воздушен напад во Диванија | Вести | DW | 07.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тројца мртви при американски воздушен напад во Диванија

Американски борбени авиони нападнаа цели во ирачкиот град Диванија, каде веќе два дена се водат борби меѓу ирачките војници и шиитските милиции. Според американската војска убиени се тројца милиционери а шест се повредени. Уапсени се 27 шиитски борци. Како што соопшти ирачката армија, при нападот уништени се две куќи. Диванија се наоѓа 180 километри јужно од Багдад.