Тројцата повредени германски војници се вратија дома | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тројцата повредени германски војници се вратија дома

*

Тројцата германски војници кои беа повредени во вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Авганистан се вратени во Германија. Нивниот авион доцна синоќа пристигна на аеродромот Келн Бон. Сојузниот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг нагласи дека нападите се поврзани со претстојната одлука за продолжување на мандатот на Бундесверот во Авганистан. Инаку ракетниот напад врз германската база беше извршен во провинцијата Кундус.