Тројна трка за титулата во Формула 1 | Вести | DW | 06.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тројна трка за титулата во Формула 1

*

Тројца возачи во формула 1 , Луис Хамилтон, Кими Рајконен и Фернандо Алонзо имаат шанса во последната трка од годинешната сезона, на 21 октомври во Сао Паоло да ја освојат титулата во ова натпреварување. На денешната претпоследна трка во Шангај , водечкиот во генералниот пласман британецот Хамилтон од Мекларен Мерцедес испадна. Првото место го освои Кими Рајконен од Ферари а веднаш зад него беше актуелниот светски шампион Фернандо Алонзо, од Мерцедес Мекларен