Тројката на средба со косовските Срби | Вести | DW | 12.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тројката на средба со косовските Срби

*

Со средба со косовските Срби, меѓународната посредничка тројка на Контакт денеска ја завршува посетата на регионот. Тројката по средбите со косовските власти, КФОР и УНМИК синоќа соопшти дека нема да ги изнесува своите предлози за идниот статус на Косово туку дека инсистира на консензус меѓу Приштина и Белград. “Дојдени сме да пронајдеме консензус. Разговорите во Белград и Приштина се почеток на новите преговори”, рече американскиот претставник Френк Визнер. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу на Тројката им ја претстави нивната платформа, во која стои дека за независноста на Косово и територијалниот интегритет не може да се преговара”.