Тројката бара консензус од Белград и Приштина | Вести | DW | 12.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тројката бара консензус од Белград и Приштина

*

Меѓународната посредничка тројка на Контакт групата во Приштина, соопшти дека нема да ги изнесува своите предлози за идниот статус на Косово туку дека инсистира на консензус меѓу Приштина и Белград. Американскиот претставник Френк Визнер по разговорите со косовските власти и претставниците на КФОР и УНМИК, изјави

“се дојдени да градат мостови и да се да се обидат да пронајдеме консензус”, рече Визнер. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу на Тројката им ја претстави нивната платформа, во која стои дека за независноста на Косово и територијалниот интегритет не може да се преговара”. Меѓународните посредници денеска се среќаваат со косовските Срби.