Тропската бура „Ноел“ прерасна во ураган | Вести | DW | 02.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тропската бура „Ноел“ прерасна во ураган

*

Тропската бура „Ноел“ која пустоши во Карипските острови прерасна во Ураган. Тој веќе пристигна во Куба и Бахамите. Во невремето во регионот досега настрадаа 115 лица. Во Доминиканска Република е прогласена вонредна состојба, а во мексиканската сојузна држава, Табаско, речиси 80% од територијата е под вода. Претседателот, Фелипе Калдерон, изјави дека е ова најлошата природна катастрофа во историјата на земјата.