Тридневна жалост по несреќата во рудник во Украина | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тридневна жалост по несреќата во рудник во Украина

*

При експлозија на метан гас во рудник во источна Украина животот го загубија најмалку 65 рудари. Уште 30 се водата за исчезнати, а повеќе од 350 биле спасени. Во милионскиот град Доњецк е прогласена тридневна жалост. Поради несреќата владата на Украина им вети на семејствата финасиска помош.