Тридневна жалост во Бразил | Вести | DW | 19.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тридневна жалост во Бразил

*

Во Бразил е прогласена тридневна жалост по катастрофалната авионска несреќа во Сао Паоло, во која загинаа 200 лица. По наредба на претседателот Луиз Инасио Силва во тек е истрага за причините поради кои авионот од типот Ербас А 320 на авиопревозникот ТАМ при слетувањето излета од пистата на аеродромот Конгонха и заврши во една бензиска станица. Како можна причина за несреќата се спомнува лошиот систем на дренажа на пистата која неодамна била реновирана.