Трет неуспешен обид за избор на албански претседател | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Трет неуспешен обид за избор на албански претседател

*

Ни по третиот обид, албанскиот парламент не успеа да избере нов претседател со што се отвори патот за распишување на општи избори во земјата. Кандидатот на владеачката Демократска партија,актуелниот заменик претседател Бамир Топи доби 75 од потребните 84 гласа. Опозицијата ја бојкотираше седницата.