Трет круг гласање за претседател во албанскиот Парламент | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Трет круг гласање за претседател во албанскиот Парламент

*

За вечерва во албанскиот парламент е закажан трет круг гласање за претседател на државата. Кандидати, како и во претходните два круга се потпреседателот на владеачката Демократска партија Бамир Топи и поранешниот лидер на Социјалистите Фатос Нано. Опозицијата останува на ставот да го бојкотира и овој круг на гласање и покрај апелот од премиерот Сали Бериша. Кандидатот за претседал треба да добие 84 гласови од вкупно 140 те пратеници во Албанското собрание.