Торнадо –авионите пристигнуваат во Авганистан | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Торнадо –авионите пристигнуваат во Авганистан

Во Авганистан се очекуваат германските Торнадо извиднички авиони,тие денеска треба да слетаат во Масар и Шариф,каде Бундесверот има своја база.На почетокот на следната недела авионите ќе му бидат ставени на располагање на НАТО.Германскиот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле ги отфрли обвинувањата дека Германија преку мисијата во Авганистан се повеќе е на мета на терористите.Оној кој така аргументира,ги меша причините и последиците,изјави Шојбле за Ханделсблат.