Тони Блер освои трет историски мандат на чело на британската Влада. | Теми на денот | DW | 06.05.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Тони Блер освои трет историски мандат на чело на британската Влада.

Последните прелиминарните резултати покажуваат , дека Лабуристичка партија повторно ќе освои апсолутно мнозинство во британскиот парламент . Меѓутоа забележително е и оти тоа мнозинство е значително помало отколку досегашното, што се должи пред се на активната улога на Блер во ирачката војна

default

Од обработените 615 од вкупно 646 изборни единици во Велика Британија, Лабуристите победиле во вкупно 352 , односно освоиле толку пратенички места во новиот состав на британскиот парламент-велат најновите прелиминарни резултати. Според нив најсилната опозициона Конзервативна партија освоила 192 места , додека на Либерално демократската партија и припаднале 59 места. Преостанатите 12 пратенички места го делат меѓусебе помалите партии .

Актуелниорт премиер Тони Блер кој си го обезбеди пратеничкото место во изборната единица Саџфилд изрази задоволство од личниот избор и но и третиот мандат кој тој го освојува со значително помало мнозинство отколку на претходните избори:

Очигледно е оти граѓаните на Велика Британија се определија за Лабуристичка влада но со намалено мнозинство. Ние на тоа треба да одговориме со чуство , мудор и одговорно.

Тој го призна и влијанието кое неговата подршка за војната во Ирак , го имаше врз гласачите:

„Јас знам дека Ирак беше прашање кое создаде делби во оваа земја , но се надевам оти сега ќе се обединиме повторно и ќе гледаме кон иднината“ .

Значително намаленото мнозинство на Лабуристите , кои во 2001 година освоија дури 412 пратенички места , ќе го намали и угледот на Блер во неговиот трет и како што најави последен мандат на премиерската функција . Тој покрај во 2001-та голема победа оствари и во претходниот изборен циклуса во 1997-ма .

Иако проекциите кои ги направија телевизиските мрежи БиБиСи и Ај Ти Ен покажаа дека Лабуристите обезбедиле само 36 насто, подршка од гласачите што е најмал процент кој досега го освоила една владејачка партија благодарејќи на изборниот систем кој ја протежира партијата со најмногу освоени гласови , Лабуристите повторно ќе имаат апсолутно мнозинство во парламентот, со кое самостојно ќе ја раководат владата.

Но и сите овие слабости кои од овие избори одат на сметка на Лабуристите . Блер стана само вториот премиер во историјата на Велика Британија , по Маргарет Тачер , кој победил на три избори по ред.

Од другастрана Мајкл Хауард лидерот на некогаш моќната конзервативна партија , особено под палката на Тачер и на Винстон Черчил , пак трет изборен циклус по ред , останува само водач на опозицијата .

„Она што се случи на овој изборен ден , означи значаен чекор за нашето заздравување“ – истакна Хауард , признавајќи го поразотот од конкурентот Блер :

Му честитам за оваа победа И доколку премиерот се концетрира на вистински важните теми, тогаш ќе ја има мојата целосна подршка-истакна Хауард.

Реклама