Томпсон- кандидат за претседател на САД | Вести | DW | 06.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Томпсон- кандидат за претседател на САД

*

Актерот и поранешен американски сенатор Фред Томпсон сака да се кандидира за претседателската функција во САД.65-годишниот Републиканец ова го соопшти преку телевизијата НБС.Томпсон според некои анкети се наоѓа меѓу најизгледните кандидати за претседателската функција од Републиканците.Но,во водство и понатаму е поранешниот градоначалник на Њујорк,Рудолф Џулијани.Со Томпсон бројот кандидати од Републиканската партија за шеф на државата се зголеми на осум.