ТЖВ постигна нов рекорд | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ТЖВ постигна нов рекорд

Францускта железници денеска постигна нов светски рекорд во брзина. На новата железничка траса меѓу Париз и Стразбур возот ТЖВ постигна брзина од 574,8 километри на час. Стариот рекор беше поставен во 1990 година од истиот воз. Тогаш беше постигната брзина од 515 километри на час.