Тешки инциденти меѓу полицијата и демонстрантите во Чиле | Свет | DW | 05.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Тешки инциденти меѓу полицијата и демонстрантите во Чиле

При демонстрациите на студенти во главниот град на Чиле, Сантијаго избија големи нереди, во кои се уапсени повеќе од 500 лица.

default

Во фокусот на гневот на демонстрантите, чилеанскиот претседател Себастијан Пинера

Учесниците на неодобрениот собир подигнаа улични барикади, палеа гуми од автомобили и фрлаа камења врз полицијата. Полицијата реагираше со солзавец и водени топови, при што имаше повредени на обете страни.

Во Чиле со месеци протестираат учениците, студентите и професорите за поголема финансиска поддршка на државата и подобро опремување на училиштата.

Протестите се насочени против политиката на претседателот Себастијан Пинера, кој според анкетите е најнепопуларниот претседател од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче.


Пинера власта ја презема пред една и пол година и оформи влада на технократи
за да ја води земјата како компанија. Но неговата политика, според
последните анкети, ја подржуваат само 26 проценти од Чилеанците.

Автор: ГЧ/ СН/ дв/ макфакс

Редактор: Александра Трајковска

Реклама