Тешки времиња за кинеските пушачи | Старт | DW | 03.06.2015
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Старт

Тешки времиња за кинеските пушачи

Во ниту една друга земја во светот не се пуши толку многу како во Кина. Околу 300 милиони луѓе пушат, а уште 740 милиони се пасивни пушачи. Државата заработува милијарди од тутунската индустрија. Уште пред четири години властите му објавија војна на пушењето, но без успех. Сега, во сила стапува уште построг закон.

Гледај видео 01:15
Now live
01:15 минути