Тече финалната клиничка фаза на корона-вакцината на Модерна | Теми | DW | 07.08.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Тече финалната клиничка фаза на корона-вакцината на Модерна

Додека првиот човек на Светската здравствена организација уште еднаш се заложи за општа достапност на идната вакцина за коронавирусот и го осуди националистичкото „присвојување“ на вакцините, 26 потенцијални вакцини ширум светот во фаза на клиничко истражување. Еден од најнадежните кандидати е онаа на американската компанија „Модерна“ која веќе 10 дена е во последната трета фаза на тестирање.

Гледај видео 01:24

Пробната вакцина заедно ја развиваат биотехнолошката компанија „Модерна“ и американскиот Национален институт за алергии и заразни болести, дел од Националниот институт за здравство (НИХ). 

Околу 30.000 возрасни волонтери од сите делови на САД во период од два месеци се очекува да учествуваат во студијата, во која меѓу другото се проценува и безбедноста на вакцината и дали таа може да спречи развивање на симптоми на Ковид-19  по примени две дози.

Волонтерите ќе добијат една или две инјекции од 100 микрограми вакцина или плацебо, во интервали од 28 дена. Истражувачите и учесниците нема да знаат кој ја примил вакцината и кој плацебо.

Повеќе:

-Русија сака да започне со масовно вакцинирање во октомври

-СЗО очекува вакцина за коронавирусот на почетокот на 2021

-Германија: Тест-вакцина против Ковид-19, резултати во август

Денеска беше објавено и оти швајцарската влада склучила договор со „Модерна“ за испорака на 4,5 милиони дози од вакцината доколку таа биде успешна. 

Како тече финалната масовна клиничка фаза на тестирање на вакцината погледнете во насловното видео. 

Прочитај го и ова